AjánlóListákVéleményRólunk
Amikor Liliput megelevenedik előtted: Tiny Towns

Amikor Liliput megelevenedik előtted: Tiny Towns

Vincze Anna
2020. 12. 09.

A Tiny Towns egy 2019-es megjelenésű városépítő társasjáték, magyar nyelven a játék 2020-ban jelent meg. Ebben a társasjátékban mindenki egy saját 4×4 mezőből álló táblán építgeti az épületek különböző kombinációit. A játékot az nyeri, aki a legtöbb pontot érő városkát építi meg.

Áttekintés

A Tiny Towns doboza rengeteg kis színes építőkockát és színes fa épület-figurát tartalmaz, igen megkapó asztalképet kölcsönözve a társasnak. A játék során építőkockákat szerzünk, amiket lehelyezünk a táblánk egyes mezőire, majd, ha elkészítettünk egy adott épülettípusnak megfelelő szín-mintázatot, az építőkockákat eldobjuk és ekkor bármelyik kocka helyére lerakhatjuk a mintázatnak megfelelő épületfigurát. A játékban hétféle épületet építhetünk meg, de ezeknek a képességei/építési mintázata játékról-játékra variálható.

Tiny Towns családi társasjáték - játékostábla és épületek

Fontos, hogy az egyes épülettípusok egymásra támaszkodnak: például a kunyhóknak (türkizkék) étel kell, ezért megadott szabályok szerint kell lehelyezni a közelükbe a farmot (piros). Ezen kívül a kutak (szürke) például csak akkor adnak pontot, ha kunyhó mellé építjük őket. A többi épület pedig többnyire a városunkban lévő különböző épülettípusok után ad pontot, így ügyesen végig kell tudnunk gondolni, hány épületből mennyit rakjunk le, és hogyan helyezzük el őket.

Építés

Az építés két fázisból áll: először építőkockákat helyezünk le bizonyos alakzatban és színkombinációban. Az egyes színes épületek építőköveit és azok pontos elrendeződését kártyák mutatják. Például a kunyhókhoz egy három kockából álló L alakot kell lehelyeznünk, ahol az L sarka egy kék (üveg) kocka, és mellette egy-egy piros (tégla) és sárga (homok) kocka található. Az építés során az alakzat forgatása és tükrözése is megengedett mindaddig, amíg a színes kockák egymáshoz képesti sorrendje nem változik meg.

Tiny Towns családi társasjáték - kunyhó

Építőkockákat úgy szerzünk, hogy ahogy halad a kör, minden játékos megnevez egy színt, amit ekkor mindenkinek le kell raknia a saját táblájára és felhasználnia valamilyen módon. Amikor egy építőkockát lehelyezünk, akkor az addig ott marad a táblánkon, amíg valamilyen alakzat részeként fel nem használjuk egy épület megépítéséhez. Amint valakinek kész egy épület-mintázata, leveszi a felhasznált kockákat és a helyükre teszi a megfelelő épületfigurát – a későbbiekben erre a mezőre már nem tehet majd építőkockát. Könnyítésként a játékban kétszer lehetőségünk van a passzolásra, vagyis két építőkockáról rendelkezhetünk úgy, hogy nem helyezzük le őket.

Épülettípusok

Tiny Towns családi társasjáték - épülettípusok

A játékban 8 színben, különböző alakú épületet találunk, ezek azonban minden egyes játékban más-más épület szerepében jelenhetnek meg. Változhat a színkombináció, az épület neve, valamint a képessége, viszont az épülethez szükséges alakzat (L alak, négyzet stb.) egy épülettípusra mindig ugyanaz marad. Az első játékhoz a például a következő épületkártyákat ajánlja a játékszabály:

  • szürke – kút: annyi pontot ér, ahány kunyhóval szomszédos
  • türkizkék – kunyhó: 3 pontot ér, ha sikerül megetetnünk
  • piros – farm: maximum 4 kunyhót képes megetetni a városunkban
  • narancssárga – kápolna: a játék végén minden megetetett kunyhó után egy pontot ad
  • zöld – kocsma: minél többet építünk a városunkba, annál több pontot kapunk a kártyán olvasható módon
  • sárga – színház: annyi pontot ér, ahány különböző épülettípus van a vele egy sorban vagy oszlopban megépített épületek között
  • sötétkék – gyár: ez az épületfigura különleges: a tetejére egy, bármilyen kockát helyezhetünk megépítéskor. Amikor egy játékos ezt a színt nevezi meg az építésnél, elvehetünk egy bármilyen mást színű épületkockát a készletből ehelyett a szín helyett.

A nyolcadik épülettípus az emlékmű, ebből minden játékos maximum egyet építhet meg. A játék elején két emlékműkártyát osztunk minden játékosnak, és mindenki eldöntheti, melyiket akarja megtartani. Az emlékmű minden játékos esetében egyedi képességgel és mintázattal rendelkezik – ezt titokban tartjuk a játék végéig, azonban a többi épülethez hasonló módon, ha az emlékműhöz szükséges mintázatunk elkészült, lehelyezhetjük a rózsaszín tornyot a játéktáblánkra.

Tiny Towns családi társasjáték - emlékmű épület

A játék vége

A játék mindenkinek akkor ér véget, amikor már nincs több lehetőség az építőkockák/épületek lehelyezésére. Így tehát minden játékos addig építkezhet, ameddig csak tud. A játék végén a megmaradt épületkockák nem érnek pontot – sőt, mínusz pontot érnek azok a mezők, ahova nem sikerült házikókat lehelyeznünk.

Vélemény

A Tiny Towns egy pazar családi társasjáték, amit a különböző színű/alakú fa épületek tesznek igazán egyedivé. A játék nagy előnye, hogy akár 6-an is játszhatják, és nem lesz ettől sokkal hosszabb a parti ideje sem – a Tiny Towns egyike azoknak a játékoknak, amelyeknél a játékosok számával nem változik arányosan a játékidő. Ha kedveljük a kihívásokat, akár egyedül is játszhatunk, igyekezhetünk saját rekordot felállítani. Egy-egy parti 1 órán belül simán lejátszható, a játékot a BGG-n már 10 éves kortól is ajánlják.

A Tiny Townsban a játékonként szereplő 7 épületkártyán lévő információ egy kicsit soknak tűnhet, ezt első alkalommal nem egyszerű befogadni. Ám amint belejövünk, játékról-játékra új épületkombinációkat próbálhatunk, és így sosem válik majd unalmassá. 😉 A Tiny Towns nekem nagyon tetszett, mert a színes fa elemek a gyengéim, egyszerűen annyira szép és cuki a játék, jó ránézni, jó érzés rakosgatni a kockákat/épületeket, és figyelni, hogyan gyarapodik a saját kis Liliputom. 😊

Tiny Towns családi társasjáték - játékostábla épületekkel

A játékban egyedül a főépítészt jelölő kalapáccsal állok hadilábon – annyi időre, amíg mindenki mond egy-egy színt, szerintem felesleges erőfeszítés körbeadogatni a játékosok között. A pontozótömb pedig egy picit túl van méretezve; valószínűleg ezt a doboz inzertjéhez igazították, és nem gondoltak bele, hogy csak 1-2 szám kerül beírásra egy-egy rubrikába, nem pedig egy regény… Mindenesetre ezeken túllendülve a játék tényleg szép, szuper élményt ad, nem hosszú egy parti, összességében jó szívvel ajánlom bárkinek, aki szeret építgetni. Gyermekes családoknak (10+) a Tiny Towns kitűnő választás! 😊

A társast a Játszó/Házhoz társasjáték-kölcsönző szolgáltatással próbáltuk ki, köszönjük nekik a lehetőséget! 😉



Tartalomból

01
Áttekintés
02
Vélemény

Hasonló posztok

Knarr - vikingek versenye
Knarr - vikingek versenye
2024. 04. 14.

Itt megtalálsz minket!

Ha kérdésed, esetleg észrevételed van a poszttal vagy a társassal kapcsolatban, nyugodtan írj nekünk!
© 2024, All Rights Reserved.

AjánlóListákVéleményKiegészítőkRólunk

Social Media