A PARKS egy 2019-ben megjelent társasjáték, amelyben túrázók bőrébe bújva Észak-Amerika nemzeti parkjait látogatjuk meg. Azonban szó sincs teljesítmény túráról – ez inkább egy kellemes séta a szabadban, ahol időt szánunk a természet szépségeire.
A PARKS-ban minden játékos két túrázóval megy végig ugyanazon az útvonalon, amely az első évszakban 6, majd 7, 8 és végül pedig a 4. fordulóban 9 helyszínből áll. A helyszínek nem maguk a parkok, csupán általános kirándulóhelyek, kvázi akciómezők, ahonnan elsősorban erőforrásokat gyűjtünk azért, hogy az utunk végén (az utolsó lapkán) meglátogathassunk egy parkot, vagyis beváltsuk őket egy 3-5 pontot érő park kártyára. A játék bőségesen jutalmazza a kényelmes tempóban túrázó játékost – minél lassabban mész, tehát minél több mezőn megállsz, annál több erőforrásod lesz. A játékban nem csak parkokat látogatsz meg, hanem vásárolhatsz felszereléseket (iránytű, hálózsák, vizes palack, napszemüveg), kulacsokat, sőt, fényképeket is készíthetsz az utad során.
Na ez az, amiről beszélni érdemes! Először is, a játék doboza már magában egy műalkotás, és itt nem csak a borítóra gondolok: van-e inzert? Mi az hogy! Itt aztán szó szerint mindennek megvan a helye az utolsó tokenig, sőt az erőforrásokat szuper kis kivehető tárolóban tarthatjuk. Praktikus és szép a tálalás, nem beszélve a doboz belsőről – még ez is pazarul illusztrált.
Na de most jön még a lényeg: a PARK kártyák. Hát, azt hiszem ekkora színkavalkádot, ilyen gyönyörű, minőségi illusztrációkat utoljára a Disney mesékben láttam. Mind az 52 park kártya egyedi, és amennyire tudom a dizájnerek igyekeztek mindenhol kidomborítani az egyes nemzeti parkok jellegzetességeit. Van itt a sűrű erdőtől elkezdve a végtelen síkságon és vízeséseken keresztül a csodálatos éjszakai égboltig minden, jó néhány kártyán még állatokat is megfigyelhetünk. Az tuti, ha mástól nem, ettől az ember kedvet kap egy amerikai kiruccanásra. 😊
Persze elmaradhatatlan dolog még a komponensek minősége, és természetesen ezen a téren sem érheti szó a ház elejét. A kártyák rendben vannak, az akciólapkák úgyszintén. Minden erőforrás fából van, és olyan, mintha valami természetes festékkel lennének lefestve: nem harsányak a színek, és ettől olyan szolid, igényes hatást keltenek. A vadvilág erőforrást (ami joker) pedig barna színben állatok szimbolizálják, és hihetetlen, de nincs köztük egy azonos sem – már a joker erőforrást önmagában is megbecsülöd, de ha még valami menő állatot is ábrázol (medve, szarvas, bálna stb), akkor már tényleg valódi kincsnek számít! 😊
Most, hogy így megbeszéltük, milyen szép a játék, egy picit le kell törnöm a kedveteket. A PARKS-nak ugyanis kétségkívül nem erőssége a játékmenet. A saját körödben bármennyit léphetsz valamelyik kirándulóddal előrefelé, hátrafelé nem haladhatsz, illetve nem léphetsz olyan mezőre, amin már áll túrázó, kivéve, ha kioltod a tábortüzedet. Általában a mezőre érkezéskor kapsz valamilyen erőforrást (napsugár, víz, erdő, hegy, vadvilág) és ezen felül nem sok minden történik. A játék elején kapsz egy kulacsot, amibe ha vizet töltesz, valamilyen erőforrást vagy akciót (joker-erőforrás szerzés, erőforrás csere) hajthatsz végre. Az első évszakban van egy erőforrás-cserélős, kulacs szerzős, illetve egy fényképezős mező, de tényleg ennyi az izgalom.
Persze, ahogy előre haladunk a játékban, bekerülnek érdekesebb akciómezők: felszerelés vásárlás, PARK kártya vásárlás sőt még egy akció-másoló mező is. Mégis azt érzed, hogy folyamatosan kapod az erőforrásokat, nem kell érte nagyon megizzadni, csak lépegetni, és az utad végén mindig tudsz venni valamilyen kártyát. A bónusz célkártyák pedig egyenesen röhejesek: indokolatlanul nagy elvárásaik vannak, pl. hogy fényképezz 5-öt és gyűjts össze olyan PARK kártyákat, amiken összesen 10 nap szimbólum található… és ez a végén 3 pontot ér. Na ne. Inkább vegyél még egy parkot, még jobban is jársz, minthogy ezekre menjél, aztán végül elszalassz egy értékesebb parkot.
Nehéz összefoglalni a gondolataimat, mert elég vegyesek az érzéseim. Egyrészt a PARKS egy csodálatosan szép társasjáték, kis dobozban, amiben mégis minden elfér ragyogó rendben – imádom az ilyesmit. Az erőforrásokat két kivehető rekeszben tárolhatjuk, így még az sem okoz fejtörést, hogy hova tegyed a készletet, hogy azt minden játékos elérje. A játékban 52 nemzeti park kártya van, sok-sok kulacs, felszerelés, évszak és bónusz cél kártya, így az újrajátszhatósággal sem lehet gond. Viszont egyszerűen nem tudom hova tenni az unalmas, lépek-kapok-lépek-kapok játékmenetet. Még az sincs kikötve, hogy mennyit léphetsz, egyszerűen csak sétálsz. Monoton az egész, nincs is benne túl sok taktikázási lehetőség.
Játék közben persze elvarázsolnak a lenyűgöző illusztrációk, a fényképek (ezek is mind egyediek), a tokenek, de mégis egy jó játékhoz - főleg ilyen borsos áron (~15 eFt) - szerintem ennél több kell. Én személy szerint szeretem a pörgést, a taktikázást… ez viszont az a fajta játék, amelyre hangolódni kell, tudni kell értékelni a világot, amit teremt, mert ez is a játék része. Ilyen lassú folyású, chilles játékkal még nem játszottam, és ez kétségkívül egy új élmény volt számomra. Sokan szeretik a játékot, és tisztában vagyok vele, hogy nem nekem szól, ezért nem szeretném elvenni senkinek a kedvét tőle. Próbáljátok ki, és döntsétek el, nektek megadja-e azt az élményt amit kerestek egy játékban! 😉
Végül pedig minden hiányossága ellenére, őszintén mondhatom, hogy a tematika nagyon jól átjön. Ez nem egy teljesítmény túra, nem egyszerűen túl akarsz rajta lenni a lehető leggyorsabban – ez egy családi kirándulás, ahol megállsz, megcsodálod a tájat, élvezed, hogy a természetben lehetsz azokkal, akiket szeretsz – hiszen pont ezért megyünk kirándulni nem? 😉
A játékot a Társasnavigátortól kaptuk kölcsön kipróbálásra, köszönjük szépen!