Ebben a bejegyzésben szeretnénk csokorba fogni 10 játékot, melyeknek mi idén a legjobb társasjátéknak járó díjakat adnánk. Ugyan nem mindegyik idei megjelenés, de jelenleg is aktuálisnak mondhatók egytől-egyig. Igyekeztünk különböző témájú és nehézségű játékokat választani, hogy mindenki találjon a listában kedvére valót. 😊
#kétfős #szettépítés #kártyajáték
Bár a Fungi eredetileg 2012-ben jelent meg, idén került a hazai boltok polcaira magyar nyelven (Compaya kiadó) – nem véletlenül, hiszen a játék nemzetközi szinten is sikeresnek mondható.
A Fungiban a játékosok gombaszedők szerepében gombákat gyűjtenek kártyák felhúzásával, a céljuk pedig, hogy az azonos típusú gombákból finom vacsorát főzzenek. A játékban vannak serpenyő kártyák, amelyekre a kézben összegyűlt gombaszettjeinket (minimum 3 azonos kártya) játszhatjuk ki. A kártyákból mindig egyszerre 8-at látunk a kínálatban, ebből az első kettő (lábunk előtt lévő gomba) mindig ingyenesen vehető fel, míg a távolabbi gombák 1-1 bot (mivel le kell értük járni a lábunkat) befizetésével szerezhetők meg. Minden gombafajhoz tartozik egy különleges kártya, a teliholdkor leszedett gomba (az éjszaka kártyákkal szerezhető), amely két normál gombának számít a sütéskor, és dupla pontot ér.
A játékban sokféle különleges gombafaj van, azonban vigyázzunk, a kevesebb néha több – a játékosok kézlimitje maximum 8 kártya (minden kosárral kettővel növelhető), tehát erősen meg kell fontolni, milyen gombákat gyűjtünk, hiszen a főzéshez legalább három darab szükséges – csak úgy pedig nem dobhatunk el kártyát a kezünkből! A Fungi társasjáték egy igazán taktikus kis kétfős gyöngyszem, ahol a legnagyobb fejtörést mindig az okozza, milyen kártyát gyűjtsünk és milyen ütemben „szedjük le” illetve süssük meg a gombákat. Összevárjunk többet a több pontért? Vagy süssük meg amilyen gyorsan csak lehet, hogy ne foglalja a helyet a kezünkben? 😉
Játékosszám: 2 fő
Összetettség: egyszerű
#szettépítés #kártyajáték #virágok
A Virágvarázsról már sok szó esett a blogunkon, nem véletlenül. Ez a játék hatalmas kedvencünk lett, és idén is aktuális, hiszen megjelent magyarul a Vagabund kiadó gondozásában a Kora Tavasz minikiegészítővel együtt.
A Virágvarázs egy szettépítős kártyajáték, ahol egy virágoskertben sétálva szebbnél-szebb virágokat gyűjtögetünk, hogy a 3. nap végére mi szerezzük meg a legtöbb pontot. A játék érdekessége, hogy a játékossorend minden körben változik, attól függően, ki hányadik sorban lévő kártyát választotta a tablóról. A játékban 5 fajta virágot találunk (tulipán, krizantém, pipacs, liliom és százszorszép), ezekből 5 színváltozat kerül elő, és egy-egy virágon lehetnek rovarok is. Pontokat szerezhetünk a közös célkártyákból (pl. gyűjts össze két tulipánt és egy méhet), a csokor-kártyákból, a szobrokból, a kavicsokból vagy a kívánság-kártyákból, amelyek a kártyáinkat típusonként pontozzák (pl. a lila kártyák után, a különböző rovartípusokért szerzünk pontokat). Egy szemet gyönyörködtető, könnyed kártyajáték, ami szólóban is élvezetes. A minikiegészítővel pedig minden játékos három egyszer használható különleges akciót kap, amivel kártyákat cserélhet meg a tablón vagy megnézheti a lefordított kártyákat is.
A Virágvarázsról itt olvashattok bővebben.
Játékosszám: 2-4 fő
Összetettség: egyszerű
#rejtett szerepek #partyjáték
Az Oriflamme a listánkon egy kicsit kakukktojás, hiszen 2019-ben jelent meg (azóta egyébként több variánsát is kiadták), de úgy éreztük, nálunk a party kategóriát még mindig viszi, és relatíve kevés szó esik róla a legtöbb fórumon, így most egy kicsit reflektorfényben sütkérezhet. 😊
Az Oriflamme-t én valamiért mindig a Trónok Harcához kötöm, talán azért, mert a játékosok különböző házak karaktereit irányítják (még a címerek is stimmelnek: sárkány, kraken, griff…) és az intrikáé, vagyis leginkább a hátbaszúrásé a főszerep. A játékosok 10 karakterkártya közül véletlenszerűen 7-et kapnak a játék elején, ezekkel játszanak 6 fordulót. Minden fordulóban a játékosok 1 kártyát választanak a kezükből és azt lefordítva az asztalra, tetszés szerinti sorrendben lerakják, tulajdonképpen mindig a megkezdett sor elejére vagy végére lehet rakni az újabb kártyákat.
Miután mindenki rakott egy kártyát, végigmegyünk rajtuk sorban (a címer elárulja, ki rakta le az adott kártyát) – aki szeretné, megfordítja a kártyáját és végrehajtja a karaktere képességét, aki pedig még inkább kivárna, az kap a lefordított kártyájára egy győzelmi pontot érő tokent. Később az aktiválásért ez a kártya a rajta felgyűlt pontokat adja. Igen ám, de vannak olyan cseppet sem békés karakterek, amelyek képesek kiiktatni más kártyákat (pl. katona, íjász – a gyilkolásért ők pontokat szereznek). Nem csak gyilkolással lehet azonban előre jutni, a trónörökös például akkor kap pontot, ha ő az egyetlen trónörökös a sorban, a kém az a szomszédjaitól lop egy pénzt és így tovább. Miután minden kártyán végigmentünk, kezdődik a következő kör, amikor szintén hozzáteszünk a sorhoz elölről illetve hátulról kiegészítve azt – majd balról jobbra újból végigmegyünk a kártyákon, így egy kártya akár 6-szor is aktiválódhat a játék során, ha csak ki nem iktatják.
Az Oriflamme egy sokat nevetős, rejtett szereplős játék, kicsit az Álarcosbálra, vagy a Szerelmeslevélre hajaz. Partyjátékként félig állja meg a helyét, mert sajnos csak maximum 5-en játszható, de cserébe egy-egy játék gyorsan lemegy belőle. 😊
Játékosszám: 2-5 fő
Összetettség: egyszerű
#mintázat-építés #lapkalehelyezés #absztrakt
A Cascadia vadvilága a tavalyi megjelenése óta komoly babérokra tört, a világranglista absztrakt játékai között az 1. helyet, a családi játék kategóriában az 5. helyet harcolta ki magának. A Cascadiára fokozottan igaz: ezzel a játékkal nem tudsz mellényúlni ha ajándékba adod, egyszer muszáj kipróbálni, akárcsak a Carcassonne-t!
A Cascadia-ban a játékosok különböző élettereket építenek (erdő, mező, sivatag, tenger, hegyvidék) és ezeken állatpopulációkat hoznak létre. Az élettereket hatszöglapkák, az állatokat színes korongok formájában szerezzük. A játék egy egyszerű lapkalehelyezős játék, akárcsak a Carcassonne, viszont itt mindenki a saját világát építi és igyekszik olyan elrendezésben lerakni az 5 különböző állatfajt (medve, szarvas, róka, lazac, sólyom), hogy azok a lehető legtöbb pontot érjék. Azt, hogy az adott állatfaj milyen alakzatban hány pontot ér, a játék elején felhúzott pontozókártyák döntik el.
Az állatok megfelelő mintázata mellett még arra is érdemes figyelni, hogy az azonos tereptípusokat egymás mellé helyezzük (bár nem kötelező így építkezni), hiszen a játék végén a legnagyobb egybefüggő tereptípusok is plusz pontokat érnek, sőt jutalompontokat kap, az a játékos, aki ezekből a legnagyobbat építette meg. A játék szóló módjához különböző kihívásokat találunk a szabálykönyvben, így egyedül játszható szoliterként is megállja a helyét.
A Cascadia-ról itt olvashattok bővebben.
Játékosszám: 2-4 fő
Összetettség: egyszerű
#firkálgatós #szettépítős #csillagképek
Az Astra egy szettgyűjtögetős társasjáték, ahol csillagászokként az égboltot pásztázva csillagképeket fedezünk fel. A játéktér közepére mindig újabb csillagkép-kártyákat húzunk fel, melyeknek a csillagjait egyesével kell berajzolgatni a játékosoknak. Ahhoz, hogy csillagokat rajzolhassunk be, csillagport kell költenünk a készletünkből – és az, hogy melyik csillagképhez rajzolunk hozzá, csak rajtunk múlik: elkezdhetünk egy “üreset is”, illetve folytathatjuk mások munkáját.
Ha egy csillagkép elkészül, a kártyát az a játékos kapja, aki befejezte a rajzolást, viszont mindenki, aki hozzájárult a csillagkép felfedezéséhez, különböző bónuszokat kap (a játékosok színes filctollakkal játszanak, így utólag meg lehet mondani, ki rajzolt a kártyákra). Így juthatunk csillagporhoz, távcsövekhez, így növelhetünk a csillagpor-termelésünkön, vagy a csillagképekből álló tablónk maximális méretén (a bölcsesség-sáv, hogy „hány csillagképet tudunk fejben tartani” 😊). A megszerzett csillagkép biztosít a tulajdonosának valamilyen akciót/képességet, amelyet a játékos a körében aktiválhat. Minden csillagkép valamilyen elemhez kötődik (tűz, víz, szél, föld). Amikor a játékos használja a csillagkép akcióját, elforgatja a kártyát – újra aktiválni csak akkor lehet majd, ha éppen az adott elem „fordulójánál” járunk, így az időzítésnek fontos szerepe van a játékban.
Amikor a játékosnak elfogyott a csillagpora (tehát elméletileg nem tud rajzolni), választhatja a pihenés akciót, amikor is a termelésének megfelelő csillagport gyűjti be, illetve az éppen aktív elem (pl. tűz) csillagkép-kártyáit visszaforgathatja, vagyis újra aktiválhatja. A játék akkor ér véget, ha a csillagkép-pakliból elfogy megadott számú kártya, tehát elérünk a játék végét jelző kártyához; végezetül mindenki a csillagképeihez tartozó elemek szettjei után kap pontokat.
Az Astra egy kellemes, szinte félkooperatív játék, ahol szinte biztos, hogy egymás munkájába fogunk belekontárkodni, de a jó hír, hogy akkor is jól járhatunk, ha egy kiszemelt csillagképet elhappolnak előlünk. A játékban fontos az időzítés, a csillagkép-kártyát újraaktiválása miatt nem mindegy, hányadik körben fogy el a csillagporunk. A játék igényes és szemet gyönyörködtető grafikával rendelkezik, és nem utolsó sorban, valódi csillagképek jelennek meg bnne, így az általános műveltségünkhöz is hozzájárul. 😊
Játékosszám: 2-5 fő
Összetettség: közepes
#dedukció #applikáció-vezérelt
Ha egy kompetitív dedukciós játékra vágytok, akkor az X bolygó nyomában társast nektek találták ki! A játék 2020-ban jelent meg angol nyelven, magyarul idén hozza a Gémklub. A játékban az X bolygót keressük az éjszakai égbolton, azzal a csavarral, hogy applikáció-vezérelt, tehát szükségetek lesz a telefonotokra ahhoz, hogy információkat kapjatok a különböző égitestek elhelyezkedéséről, és előbb-utóbb kikövetkeztessétek az X bolygó helyzetét.
A játékosok célja tehát, hogy az égbolt 12 szektorra osztott térképén megtalálják az X bolygót. Az 12 szektorból mindig 2-ben van üstökös, 4-ben aszteroida, 1-ben törpebolygó, 2-ben gázfelhő, 2 teljesen üres, a maradék egyben pedig az X bolygó található. Alapvetően minden játékos önállóan dolgozik, különböző kérdéseket tesz fel az applikációnak, pl. az 1-7 szektorok között hány szektorban van üstökös? stb. mely kérdésekre a válaszok nem publikusak, tehát mindenki magának jegyezgeti le az információkat.
Igen ám, de az X bolygóról sosem tudunk konkrét információkat nyerni, mert minden lekérdezéskor üres szektorként jelenik meg. Vannak azonban különböző logikai szabályok az objektumok elhelyezkedésére vonatkozóan - egyesek állandóak, másokat partiról-partira az app variál - amelyekből előbb-utóbb ki lehet következtetni, hol van az a bizonyos X bolygó (pl. az aszteroidák vagy párban vagy négyesével helyezkednek el, az X bolygó mellett sosem lehet törpebolygó stb.) A játékban időről-időre konferenciákon publikációkat nyújthatunk be az egyes szektorokra vonatkozóan, mikor már pontosan tudjuk, milyen égitest található bennük - azonban csak óvatosan, hiszen néhány kör múlva ezek publikus információk lesznek, és sokat segíthetünk az ellenfeleinknek a megoldásban…
Az X bolygó nyomában gyakorlatilag egy felturbózott Sudoku, amiben a játékosok időről időre információkat osztanak meg egymással a haladásukról. A játék nehézsége az applikációban úgy állítható be, hogy mennyi „kezdőinformációt” kapunk a szektorokról – éppen úgy, mint a Sudokuban az előre beírt számok. A játék vége mindig izgalmas, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy az nyer, aki elsőként megtalálja az X bolygót! A játék ügyes mechanizmusainak köszönhetően, az utolsó körben mindenki tippelhet a megoldásra, és ha mások többet publikáltak, mint az első helyesen tippelő játékos, még az is lehet, hogy ők viszik el a pálmát! 😉 A játék ketten is rendkívül élvezetes, nekünk az egyik kedvenc játékunk még mindig.
Játékosszám: 2-4 fő
Összetettség: közepes
#munkáslehelyezés #gyűjtögetés
A Lángművesek egy idei megjelenésű, mesebeli kis rajzokkal ellátott, gyűjtögetős társasjáték. Ahogy az manapság egyre inkább divat, a cuki megjelenés nem szabad, hogy megtévesszen minket – a játék nem gyerekeknek szól (bár ők is játszhatják), felnőttként is jó élményt nyújt, nem is beszélve a taktikai lehetőségekről.
A gyűjtögetés szó helyett elég nehéz volt bármi mást találnom, hiszen a játékban gyakorlatilag tényleg ez történik. A sárkányok városában minden játékos egy sárkányt alakít, akik különböző boltokba látogatnak el, nyersanyagokat gyűjtenek, amelyekből végül pontokat érő kártyákat vásárolnak. A játékos a körében a sárkányfiguráját (munkását) lehelyezi valamelyik boltba (akciómezőre), ahol kétféle akció közül választhat: begyűjtés vagy bűbájolás.
Begyűjtés során a bolt és a benne dolgozó kézműves sárkányok által felkínált árukat vehetjük el a közös készletből (hús, kenyér, kristály, vas, növény vagy bájital), kijátszhatunk egy kézműves sárkányt a boltba, majd aktiválhatjuk valamelyik sárkány, illetve a bolt képességét is (ezzel általában további nyersanyagokhoz juthatunk).
Ha pedig a bűbájolás akciót választjuk, akkor vehetünk a nyersanyagainkból egyet a kirakott bűbájkártyák közül (amelyek azonnal győzelmi pontot érnek) és azt az adott bolthoz tehetjük (ez mindig csak ugyanolyan ikonú bűbáj lehet, mint maga a bolt). Ezután pedig az összes boltban lévő kézműves sárkány képességét aktiválhatjuk, vagyis „feltüzelhetjük” a sárkányokat. Ha egy olyan boltot látogatunk meg, ahol már egy másik játékos bábuja áll, fizetnünk kell neki egy tetszőleges nyersanyagot. A játék során, ha egy bolt betelt, egy további bolttal bővíthetjük a várost. Ezen kívül minden játékos szerezhet tetszőleges számú egyéni célt, amelyeket a játék közben teljesíthetünk, szintén győzelmi pontért.
Összefoglalva, a Lángművesek egy szép és hipercuki grafikával ellátott, könnyed kis stratégiai játék, amelyben nyersanyagokat gyűjtögetünk munkáslehelyezés révén, és különböző akciókat aktiválunk annak érdekében, hogy a nyersanyagainkat a lehető legtöbb győzelmi pontra tudjuk beváltani. A játék nyelvfüggő (a legtöbb információt szövegekből nyerjük) emiatt 10 éves kortól ajánlják.
Játékosszám: 1-5 fő
Összetettség: közepes
#bingó #kampány #flip-n-write
A Köszöntünk a Holdon társasjáték a trilógia (Köszöntünk álmaid városában, Köszöntünk Las Vegasban) befejező része. A játékban a már jól megszokott flip and write mechanizmus alapján 1-15-ig számozott kártyákat csapunk fel hármasával, majd minden játékos ezek közül egy számot beír a saját táblájára. Általában soronként növekvő sorrendben kell beírni a számokat (át is ugorhatunk számokat), de az alapszabályokat a trilógia harmadik része sokat variálja. A számok beírása mellett különböző akciókat is végrehajthatunk a választott számkártya típusától függően. A játék akkor ér véget, ha valaki teleírta a tábláját vagy ha valaki az összes megengedett hibázási lehetőségét (általában 3) eljátszotta.
A Köszöntünk a Holdon a trilógia csúcspontjának mondható, hiszen ebben a dobozban nem csak a kampány módot kapjuk újdonságként (tehát egy történetet követünk végig több játszmán keresztül), hanem 8 egyedi grafikával ellátott pályát is! A legizgalmasabb nem is a grafika, hanem hogy mindegyik pályán más szabályok szerint írjuk be a számokat, és egész más gondolkodást igényelnek. A játék ügyesen építi fel az 1. pályától a 8.-ig a nehézséget, a képességek is fokozatosan válnak egyre összetettebbé pl. az 1. Kilövés táblán a színekhez még nem tartoznak képességek, kvázi az alapmechanizmus elsajátításának tekinthető, míg a 2. pályán beérkezik a klasszikus mechanizmus vagyis magunknak szakaszolunk, tehát az 1-15-ig számozást bármikor újraindíthatjuk a táblán. A játékban még nagyon megfogott az is, hogy gyakorlatilag kampány nélkül is erősen tematizált (és persze anélkül is játszható), az első pályán az űrhajónkat töltjük fel, a másikon a Holdra utazunk, a harmadikon elkezdünk a Holdon terjeszkedni, a negyediken nyersanyagokat bányászunk és így tovább.
A dobozban egyébként van anyag, ha azt vesszük, hogy benne vannak az „alapjáték” kártyái, mind a 8 pályához 6-féle küldetés, 24 db kétoldalú tábla (8 pálya 6 játékos részére) és emellett még a kampányfüzet, a szóló mód pakli, illetve a kampányhoz tartozó különleges kártyák. A játék hatalmas előnye, hogy egy-egy parti 20-30 perc alatt lemegy így kvázi bármikor felállhatunk mellőle. Nagyon örülök, hogy a játék végre letörölhető (és minőségi!) táblát és filceket kapott, így nem kell folyamatosan egy papírtömbből tépkedünk a lapokat. Az újrajátszhatóság pedig hatalmas, a több tábla és a többféle kampány miatt is.
Játékosszám: 1-6 fő
Összetettség: közepes
#munkáslehelyezés #pakliépítés #expedíció
Az Arnak elveszett romjait mindenképp a legjobb tematikus játékok között érdemes említeni, hiszen remekül megidézi az Indiana Jones filmek hangulatát, egy ismeretlen világ felfedezésének élményét adja. A családi társasjátékok világranglistáján jelenleg 3. helyezett, megelőzve az Everdellt és a Cascadiát. Aktualitása, hogy idén jelent meg magyarul az Expedícióvezetők kiegészítő, ami az amúgy is szuperül sikerült alapjátékot még zseniálisabbá tette az aszimmetrikus karakter-képességek bevonásával.
Az Arnak elveszett romjai egy igazán sokszínű stratégiai játék, amely a munkáslehelyezést összeköti a pakliépítés mechanizmusával: az akciókat itt tehát vagy kártyák kijátszásával, vagy munkások lehelyezésével hajthatjuk végre. A játékosok Arnak szigetének felfedezésére expedíciókat indítanak, utazásuk közben különleges tárgyakhoz és ereklyékhez jutnak, melyek megkönnyítik a boldogulásukat ezen a furcsa helyen. Az új területek felfedezésekor mindig egy-egy őrzőbe (szörnybe) botlunk, amely mintegy elátkozza az újonnan felfordított akciómezőt úgy, hogy az ide érkező játékosok mindig egy mínusz pontot érő, értéktelen kártyával duzzasztják a paklijukat. A szörnyek legyőzéséhez számos különleges nyersanyag összegyűjtésére van szükség, ám ezek jól jöhetnek a kutatás sávon is, ahol ha lemaradunk, biztosan nem számíthatunk győzelemre a játék végén! Egy remekül dizájnolt társasjáték, kitűnő minőségű komponensekkel, bőven megugorható szinten azoknak, akik a könnyű családi társasjátékoknál egy kicsivel többre vágynak.
Az Expedícióvezetők kiegészítővel különböző képességekkel rendelkező karaktereket, így egészen eltérő stratégiákat próbálhatunk ki: van itt olyan szereplő, aki egy plusz munkással kezdi a játékot, míg egy másik a munkásait többször is felhasználhatja, de vannak karakterek, akik az eszköz- vagy épp az ereklyekártyák gyűjtésére specializálódnak. Igazi kihívás jelenthet az Arnak szerelmesei számára annak feltérképezése, hogy a különböző karakterekkel hogyan alakítható ki a nyertes stratégia. 😊
Játékosszám: 1-4 fő
Összetettség: közepes
#akcióválasztás #állatfajok #állatkert
Az Ark Nova az idei év az egyik legjobban értékelt magyar nyelven megjelent társasjátéka. Mondhatni az új Mars Terraformálása, hiszen összetettsége elég hasonló, a sikerében pedig trónbitorló: jelenleg a világranglistán már 4. helyre száguldott, megelőzve ezzel A Mars Terraformálását. Csak ne lenne az a fránya csúnya borítója – bár a Mars után azt hiszem még ezt is megbocsátjuk egy igazán jól sikerült játéknak. Mondhatni, végre kapott Földünk sokszínű állatvilága is egy jól tematizált, kellően mély stratégiai társast.
Az Ark Novában a játékosok egy-egy saját állatkertet építenek, a játékostáblákra lehelyezett lapkák egy-egy kifutót jelölnek, amelyet átfordítunk a „foglalt” oldalára, ha kijátszunk egy állatkártyát, és kvázi beleköltöztetjük azt. A játék lényege azonban nem az, hogy jól megtöltsük az állatkertünket, hanem hogy lehetőleg minél jobban hozzájáruljunk az élővilág fenntartásához, megőrzéséhez – az ún. természetvédelmi sávon akkor kapunk pontokat, ha pl. különböző veszélyeztetett állatokat óvunk meg a kipusztulástól az állatkertünkben, vagy ha adott esetben visszaengedünk egy állatot a természetbe. A játékban különböző partneri együttműködéseket alakíthatunk ki más kontinensek állatkertjeivel, így olcsóbban juthatunk a helyi, jellegzetes fajokhoz. A játék akkor ér véget, ha egy játékosnak a két pontszámlálón (vonzerő pontok az állatok után, természetvédelmi pontok a projektek után) egymással szemben haladó bábuja találkozik, vagyis ha elég sok állata van, de közben kiemelt figyelmet szentelt a természet megóvására, a fajok fenntartására is.
Az Ark Novát egyedül talán jól tematizáltságában és sikerében lehet a Mars terraformálásához hasonlítani, a játékmenet azért egészen máshogy néz ki. A játékosok körönként egy akciót választhatnak ki az 5 akciókártyájuk közül – új kifutókat építhetnek az állatkertben, új állatokat költöztethetnek az állatkerjükbe, partneri kapcsolatokat alakíthatnak ki/természetvédelmi projektekben vehetnek részt, szponzorokat szerezhetnek vagy új kártyákat húzhatnak a kezükbe. A játék érdekes stratégiai döntéseket rejt magában, például, hogy mely akcióinkat fejlesztjük és milyen sorrendben (az 5-ből csak 4-nél van erre lehetőségünk), illetve hogy hogyan tudunk egyszerre a lehető legtöbb természetvédelmi projektben résztvenni, és minél több vonzerőt szerezni újabb és újabb állatok befogadásával.
Az Ark Novát jelenleg sajnos csak angolul lehet beszerezni, viszont decemberben érkezik a magyar újranyomás.
Játékosszám: 1-4 fő
Összetettség: nehéz
Karácsony előtt mindenki őrülten keresi a tökéletes ajándékot. Azonban ahhoz, hogy a társasjáték amit ajándékozunk, tökéletes legyen, érdemes előre tájékozódni a kiszemelt játékról (főleg az összetettség, és az ajánlott játékosszám tekintetében – youtube videók, facebook csoportok és blogok anyagában), hiszen a legnagyobb öröm mégiscsak az, ha az ajándékozott, ideális játék nem csak karácsonykor, hanem később év bármely napján az asztalra kerül. 😊
Megjegyzés: Nem volt alkalmunk idén kipróbálni, de gyaníthatóan ezen a listán lenne a helyük: Végtelen tél, Tiletum, Faművesek (Woodcraft). Illetve idén a legnagyobb kedvencünk, de sajnos még nem kapható, a Turing Machine. 🤩