Fillerek azok a rövid, egyszerű társasjátékok, amelyek két hosszabb játék között szusszanásként, esetleg egy hosszabb társasjátékos eseményen kezdésként vagy levezetésként működhetnek. Utazásra alkalmas kompakt játékok, melyeket bárkinek bármikor gyorsan megtaníthatunk, ha van egy szabad negyed-fél óránk és ki szeretnénk tölteni az időt valamivel. Akkor is simán működnek, ha csak esténként valami gyorsra és szórakoztatóra ülnétek le a pároddal.
Az itteni játékok közös ismérve, hogy elsősorban kártyajátékok vagy bingó-típusú kitöltögetős játékok, szabályuk pedig néhány mondatban ismertethető. Kis, kompakt dobozban érkeznek. Nem ritka a kooperatív játék köztük. A party játékokkal lehet ugyan átfedés, azonban azokhoz képest itt jellemzően korlátozott a játékosszám, tehát általában maximum 4-5 főre vannak tervezve.
#kártyajáték #rejtett szerepek #dedukció #kiesés #verseny
A Szerelmeslevél egy nagysikerű kártyajáték, amely már több kiadást is megélt. A játékban a célunk, hogy eljuttassuk a szerelmes levelünket a hercegnőhöz - erre pedig akkor van a legnagyobb esélyünk, ha minél közelebb férkőzünk hozzá, a herceg, a király, a grófnő, vagy akár egyenesen a hercegnő kezébe tudjuk adni a vallomást. A játékban 8 karakterrel találkozhatunk, a játékosok pedig minden fordulóban egy ilyen karakter szerepét öltik fel. Az aktív játékos a kezében tartott “szerepkártyája” mellé mindig húz egy második ilyen kártyát, majd eldönti, hogy melyiket játssza ki, tehát melyiknek használja a képességét. Az a kártya, ami a kezében marad, a forduló további részében az ő karaktere lesz a következő “szerepcsere” lehetőségig. A játék jellemzően úgy halad előre, hogy a játékosok kiejtik egymást, például úgy, hogy felfedik egymás kilétét (őr) vagy a saját magasabb rendű kártyájukkal kiejtenek egy alacsonyabb rendűt (báró) esetleg eldobatják valakivel a hercegnő kártyát, ami szintén kieséssel jár. Ha a játék végén két ember marad játékban, és nem tudják egymást kiejteni, a végén az nyer, aki magasabb rendű kártyát tartott meg a kezében. Egy izgalmas kártyajáték, ahol 1 forduló néhány perc alatt lejátszható. Az lesz a végső győztes, akinek a leghamarabb sikerült 3 fordulót megnyerni.
#kártyajáték #rejtett szerepek #dedukció
Az Oriflamme egy izgalmas, dedukciós, rejtett szereplős kártyajáték, amiben a játékosok célja, hogy legtöbb győzelmipont jelölőt gyűjtsék össze. A játékosok 1-1 házat képviselnek, és mindegyik címeres paklihoz ugyanaz a 13 karakter tartozik, azonban a játék elején mindenki véletlenszerűen kivesz a kártyái közül hármat, így a játékosok a partykat nem ugyanazokkal a lapokkal játsszák. A játékosok a körükben kijátszanak a kezükből egy lapot az előzőleg lerakott kártyák elé vagy mögé - a cél, hogy egy kártyasort képezzünk. Ezután végigmegyünk balról-jobbra a kártyákon, és ekkor mindenki eldöntheti, hogy megfordítja a saját kártyáját, vagy nem (ebben az esetben rátesz egy győzelmipont jelölőt). Ha megfordítod a kártyádat, aktiválod a karakter képességét, amivel győzelmi ponthoz jutsz, vagy a gyilkos kártyák segítségével más játékosok kártyáit iktatod ki a sorból. Miután végigértünk a soron a kártyák ott maradnak a helyükön, és további kártyákkal bővítjük a sort elölről vagy hátulról, majd újra végigmegyünk balról-jobbra. Minden karakterrel más és más módon tudsz pontot szerezni, a fejedelemmel és a trónörökössel folyamatosan tudunk pontot generálni - ők ideális célpontjai mások bérgyilkosainak. De csapdát is állíthatunk a többieknek, és ha valaki belesétál, busás jutalomban lesz részünk…
#kártyajáték #cicák #szettépítés
A Cat Lady társasjátékban mindannyian macskás nénik szerepébe bújunk, akik sok-sok cicát nevelnek, és igyekeznek mindegyik házikedvenc igényeit kielégíteni legyen szó etetésről vagy épp játékokról. A játék minden fordulójában lehetőségünk van a közös kínálatból (3×3-as négyzetháló) egy oszlop vagy egy sor kézbe vételére a macskafigura megfelelő lehelyezésével. Amennyiben macskakártyát veszünk fel, akkor befogadtunk egy új háziállatot, akit azonnal magunk elé helyezünk, ha pedig ételt szereztünk (tonhalkonzerv, hús, tej), akkor az annak megfelelő kis színes kockákat vesszük magunkhoz. A játék végén minden macska, akit nem tudunk megetetni a kis kockákkal, mínusz pontot ér, a különböző macskajátékok sorozatai pedig bónuszpontokat adnak. Ezen kívül a legtöbb macska valamilyen képességgel rendelkezik, például plusz pontot adhatnak az adott színű (fekete, fehér, foltos) cicáink után. A Cat Lady egy kedves kis szettépítő társasjáték, ami nem csak macskarajongóknak ajánlott. 😉
#kártyajáték #kooperatív #számolós
A számolós játékokban az a tuti, hogy az alapok egy pillanat alatt megérthetők, a játék tényleg bárki számára elsajátítható. A The Mind is egy ilyen faék egyszerűségű kooperatív társasjáték, mégis hihetetlenül jól működik, sajátos légkört teremt. A dobozban 1-től 100-ig számkártyákat találunk, melyből a játékosok között szétosztunk néhányat. Az egyetlen feladat, hogy a kártyákat növekvő számsorrendben kell lehelyezni, azonban kommunikálnunk (szóban vagy gesztusokkal) tilos. Az igazi varázsa az, hogy néhány elrontott kör után kialakul egy összhang a játékosok között, egy rugóra kezd járni az agyuk. Mivel itt az egymásra figyelésen van a hangsúly, pároknak különleges élményt nyújthat. 😊
#kártyajáték #kooperatív #számolós
A Nyugalom tengere egy a Mindhoz hasonló, kooperatív számkártya-lerakós társasjáték, ahol szintén tilos a játékosok közti kommunikáció. A játékosok egy 6×6-os négyzethálót igyekeznek feltölteni számozott kártyákkal úgy, hogy azok a bal felső saroktól a jobb alsó sarokig növekvő sorrendben legyenek. A játék különlegessége, hogy sokkal több számkártya van (1-80), mint amennyit ki kell játszani (36 db), és a játékosok bármikor a háló bármelyik pontjára letehetnek egy kártyát - azonban a játék ennek ellenére is piszoknehéz. Ugyanis a játék vége fele fel kell tölteni a lyukakat, és ekkor ki kell fizetni a számkártyák közötti x különbséget x db kártya eldobásával a kezünkből. A játékban könnyű belefutni abba, hogy a játék elején éppen olyan kártyákat dobunk el, amelyek a vége fele ilyen helykitöltőnek felhasználhatók legyenek. Akárcsak a Mind-ban, a játékosoknak meg kell tanulniuk “közös fejjel” gondolkodni, egy közös risk-managementet kialakítani, hogy a végén a játék megnyerhető legyen, a számos eldobott kártya ellenére is. A játék lebilincselő, a Mind-nál egy kicsit összetettebb és igazán kooperatívnak érződik, hiszen itt nem osztogathatunk egymásnak parancsokat. Az már csak plusz, hogy egy aranyos kis kocka alakú doboza van, ami igazán egyedivé varázsolja. 😍
#kártyajáték #kooperatív #számolós #időkorlát
A Groundhog Day: The Game egy ügyesen tematizált, szintén a Mindhoz hasonló, kooperatív, számkártya-lerakós társasjáték, amelyben a Groundhog day (magyarul az Idétlen időkig) c. film jeleneteit alkotjuk újra a különböző hangulatú történetszálak kártyáinak időrend szerinti lehelyezésével. A játékban a főszereplő napjait időre (homokórával) kell megalkotnunk, az adott körre kapott kártyáink lehelyezésével növekvő sorrendben. Plusz nehezítés, hogy az egymás után következő napokon egyre több szív szimbólumos kártyát kell leraknunk (de ezeknek a száma teljesen rajtunk múlik, a lényeg, hogy az adott napon lerakott szívek száma nagyobb legyen mint az előző napé). A játék célja, hogy egyszer sikerüljön összeraknunk egy tökéletes napot, ahol mind a hét lap piros kártyákból áll. A piros, “tökéletes” kártyákat, más kártyák kijátszásával tudjuk feloldani, ezáltal a közös pakliba kerülnek, ahonnan majd egyszer kiosztásra kerülnek. A játékban minden a taktikáról, a gyors és okos döntésekről és a megfelelő időzítésről szól. Egy magával ragadó “számolós” játék azoknak, akik szeretnék felturbózni a kooperatív játékélményt.
#kártyajáték #szettépítés #kooperatív
A Hanabiban a játékosok célja, hogy a lehető legizgalmasabb tűzijáték show-t alkossák meg közösen. Ehhez különböző színű tűzijátékokból 1-5-ig tartó számozott sorozatokat kell készíteniük. A játék érdekessége, hogy a kártyáinkat úgy kell tartani, hogy azokat csak a többi játékos lássa, mi magunk nem. A játékban kétféle akció közül választhatunk: egy kék jelölőért cserébe egy információt adhatunk valamelyik társunknak a kezében tartott lapokról, azonban az információ vagy csak számra, vagy csak színre vonatkozhat, és a kártyákat amelyekre utalunk meg is érinthetjük (pl. “a kezedben tartott kártyák közül kettő kék, ez és ez”). A játék nehézsége, hogy a játékosok a sok információmorzsából próbálják meg összerakni, hogy a kezükben tartott kártyák közül mi micsoda… Ha pedig többé-kevésbé biztosak a dolgukban, a számkártyát ki is játszhatják, azonban ennek az adott színből mindenképpen a sorban következő számnak kell lennie. Ha rontanak, kapnak egy piros jelölőt - 3 piros jelölő után pedig elvesztik a játékot. Egy nem mindennapi kooperatív játék, ami sok csapatmunkát és legfőképpen memóriát igényel.
A Hanabiról itt olvashatsz részletesebben.
#kártyajáték #szettépítés #munkások #euró
A Királyi áru Alexander Pfister (Great Western Trail, Skye szigete, Maracaibo) zseniális (bár nem a könnyebbek közé tartozó) kártyajátéka, ami gyakorlatilag a legkompaktabb euró, amit csak el tudtok képzelni. A játékban frappáns módon minden kártyákkal van megoldva, az épületek, az erőforrások, a munkások és a fizetőeszközök is. A célunk, hogy épületeket építsünk meg és használjunk áruk termelésére - a játék akkor ér véget, ha valaki megépítette a 8. épületét, ekkor pedig megszámoljuk, ki szerezte a legtöbb pontot. Ahhoz hogy egy épületet használjunk, a munkáskártyákat kell alá helyeznünk, és ki kell tudnunk fizetni az épület üzemeltetésének költségét - pl. két téglát és egy fát - amit vagy a közös erőforráspiacról tudunk finanszírozni, vagy a kezünkben lévő kártyák eldobásával. Amikor termelnek az épületeink, kártyákat helyezünk rájuk a dobozos oldalukkal felfelé - ekkor a kártyák áruként és fizetőeszközként működnek (hiszen minden árunak van valamekkora értéke). Az új épületeinket pedig pénzért építhetjük meg, az különböző értékű árukártyáink eldobásával. Ha ügyesek vagyunk a játék során további munkásokat szerezhetünk és ezzel még jobban kiaknázhatjuk épületeink adottságait. Mindenképp ajánlott azoknak, akik keresik a nem hétköznapi megoldásokkal operáló társasjátékokat. 😉
#kártyajáték #rablórömi
A SCOUT a japán Oink Games kiadó egyik élénk színű minidobozos játéka, amit 2022-ben Kritikerpreis-ra is jelöltek. Nem véletlen, hiszen tényleg egy nagyon jópofa kártyajátékot sikerült alkotniuk. A játék alapjaiban a Rabló römire hasonlít, tehát a kezünkben lévő lapoktól úgy kell megszabadulnunk, hogy sorozatokat alkotunk a kártyákból és ehhez a mások által lerakott kártyákat is felhasználhatjuk. Azonban a SCOUT csavar ezen egy nagyot: egyrészt, bár itt csak 1-10-ig terjed a számskála (a színeknek nincs jelentősége), minden kártyán két számot találunk. A játékosok a kiosztott lapokat úgy veszik fel, ahogy kapták, tehát ezután nem is rendezgethetik a kártyákat a kezükben, a sorrendjük fix. Ezután minden játékos eldöntheti, milyen orientációban tartja a kártyákat - hiszen kialakításuk miatt ez két teljesen különböző kártyaszettet fog jelenteni. A játék során a célunk, hogy megszabaduljunk az összes kártyánktól úgy, hogy az előző játékos által kijátszott lapot megütjük. Kijátszhatunk 1 db kártyát is, azonban alapszabály, hogy a több kártya mindig üti a kevesebbet, ezen felül a sorozatokat mindig ütik az azonos darabszámú párok/drillek (pl. 1-et üti 2,…10, de akár 1+2 is, míg utóbbit üti 1+1 vagy 1+2+3 is). Ha nem tudjuk megütni az előttünk lerakott kártyákat, akkor jöhet a SCOUT akció, amikor is becserkészünk egyet a lerakott kártyák közül - ezt viszont olyan orientációban, és oda tesszük a kezünkbe, ahova csak akarjuk. Nem utolsó sorban, ezzel egy pontot szerzünk annak akitől a kártyát szereztük… A játék hatalmas előnye a picike doboza, így bárhova magunkkal vihetjük (kocsmába, házibuliba, utazáskor).
#kártyajáték #szettépítés
A Coloretto-ban a célunk különböző színű kártyákból álló sorozatok gyűjtése. A játékosok a körükben felhúznak egy kártyát a húzópakli tetejéről és azt valamelyik sorjelző kártya mellé teszik a közös kínálatba, mindegyik sorba 3 kártya helyezhető maximum. Ezután, ha szeretnék elvihetik valamelyik sor kártyáit a kínálatból és maguk elé helyezhetik. Az a játékos, aki már vitt egy sort a fordulóban, a további körökből kimarad. Amint mindenki elvitt egy sort, következő forduló kezdődik. A játék így ismétlődik egészen addig, amíg a játékosok fel nem húzzák a játék végét jelző kártyát a pakliból. A végén megszámolják a pontjaikat: annál több pontot ér az adott szín, minél több kártyát gyűjtöttek belőle. A csavar ott van, hogy mindig csak 3 színért kaphatunk pontot, a többi színből gyűjtött kártyák pontlevonásként számolódnak. A játékosoknak tehát 3 színre kell specializálódniuk, úgy, hogy közben igen valószínű, hogy más színű kártyák is becsúsznak majd, sőt, kifejezetten gyakori, hogy a játékosok szívatják egymást, elrontva a másik játékosnak éppen tökéletesnek adódó kínálatot. Gyors, egyszerű és frappáns, a Coloretto a klasszikus családi társasjáték-alkalmakról nem hiányozhat.
#kártyajáték #szettépítés #eye candy
A Codex Naturalisban a játékosok különböző szimbólumokat gyűjtenek kártyák segítségével úgy, hogy a kártyák sarkai takarják egymást. A játékos a körében a kezében tartott három kártya közül kiválaszt egyet és azt a saját hálózatába helyezi, majd felhúz a közös kínálatból egy új kártyát. Több kártya kijátszásához bizonyos számú és színű szimbólum kell, hogy látszódjon a hálózatban - az építkezés tehát nem egyszerű, hiszen minden újabb kártya lehelyezésével veszíthetünk szimbólumot. Néhány kártyán (aranyozott) győzelmi pontokat is találunk, amiket közvetlenül a lehelyezésükkor kapunk meg. Az a játékos, aki eléri a 20 pontot a győzelmipont-sávon, “indítja” az utolsó fordulót. A játék gyönyörű színekkel és grafikával dolgozik, nem beszélve a mutatós kis fém dobozáról. A Codex Naturalis kedves, gyűjtögetős társasjáték egy érdekes mechanizmussal megspékelve.
#kártyajáték #szettépítés
A Fűszerkert című társasjátékban mindenki a saját kis fűszerkertjét alkotja meg különböző alakú és méretű edénykékben. A játékot mindenki egy nagy és egy kis virágcseréppel, egy faládával és egy üvegkorsóval játssza: a játékosok célja, hogy ezeket a tárolókat a szabályok szerint tele ültessék fűszernövényekkel úgy, hogy az a lehető legtöbb pontot érje. Ahogy a szettépítő kártyajátékoktól megszokhattuk, a játékosok itt is egy közös kínálatból választják a fűszernövény kártyákat (rozmaring, borsmenta, levendula, sáfrány, kakukkfű stb). A kínálat több részből áll, van egy közösségi kert, illetve mindenki magának is félretehet növényeket a magánkertjébe, amelyeket később elültethet. A játékos a körében húz egy kártyát, amiről eldönti, hogy a közöségi kertbe helyezi vagy maga elé, majd húzd még egy kártyát, aminek az előző, nem választott helyre kell kerülnie. Ezután minden körben dönthet úgy, hogy a már megszerzett fűszernövényekből tele ültet egy tárolót – egy tárolóhoz azonban csak egyszer nyúlhatunk, ezért jól meg kell gondolni, hogyan időzítjük az ültetést! Mindegyik edényben tehát 1-1 kártyaszettünk lesz, amiért különböző szabályok alapján kapunk pontokat: a nagy virágcserépbe egy növényből kell minél több kártyát tennünk, a faládába minél több különböző növényt kell ültetnünk és így tovább. A játékot az nyeri, aki végül a legtöbb pontot érő fűszerkertet építette meg.
#kártyajáték #szettépítés #virágoskert
A Virágvarázs egy szettépítős kártyajáték, ahol egy virágoskertben sétálva gyűjtögetünk, hogy a 3. nap végére mi szerezzük meg a legtöbb pontot. A játék érdekessége, hogy a játékossorend minden körben változik, attól függően, ki hányadik sorban lévő kártyát választotta a tablóról. A játékban 5 fajta virágot találunk (tulipán, krizantém, pipacs, liliom és százszorszép), ezekből 5 színváltozat kerül elő, és egy-egy virágon lehetnek rovarok is. Pontokat szerezhetünk a közös célkártyákból (pl. gyűjts össze két tulipánt és egy méhet), a csokor-kártyákból, a szobrokból, a kavicsokból vagy a kívánság-kártyákból, amelyek a kártyáinkat típusonként pontozzák (pl. a lila kártyák után, a különböző rovartípusokért szerzünk pontokat). Egy szemet gyönyörködtető, könnyed kártyajáték, ami szólóban is élvezetes.
#kártyajáték #szettépítés #draftolás #sushi
A Sushi Go! egy cuki kártyadraftolós társasjáték: a játékosok körbeadogatják a kártyáikat és az adott kézből mindig 1-1 kártyát választanak ki (akárcsak egy running sushi étteremben). A játék célja, hogy minél több pontot gyűjtsünk a szusik különböző kombinációival. A játék bővített kiadása a Sushi Go Party!, ahol a saját Sushi Go paklinkat több mint 100 kártyából állíthatjuk össze játékról-játékra. Ebben a kiadásban számos új, izgalmas képességgel rendelkező szusikártyát találunk. Szusirajongóknak kötelező! 🍣😋
A Sushi Go! társasokról itt olvashatsz bővebben.
#kártyajáték #pakliépítés #verseny #állatok
A Kereskedők völgyében paklit építünk, vagyis mindenki egy saját kártyapaklit használ, és ebbe vásárol újabb és újabb kártyákat. A feladatunk, hogy kirakjunk 7 rekeszt 1, 2…7 kártyaösszértékben: egy rekeszbe azonban csak egy állatcsalád kártyái mehetnek (pl. Lendületes Vörös Arák - kék, Tolvaj Mosómedvék - lila stb.). A kártyáink eldobásával a piacról újabb kártyákat szerzünk. A játék verseny alapú: az első játékos, akinek sikerül kirakni a 7. rekeszét, nyer és ezzel a játék véget ér. A játék szép kivitelezésű, jó kis illusztrációkkal, vicces feliratokkal - egy szuper kártyajáték akár két főre is. 🦝🐯🐼
#szettépítés #kártyajáték #állatok
Az Origami című kártyajátékban a játékosok két szettet építenek, vagyis kártyákat helyeznek maguk elé az asztalra két oszlopba. A kártyákon különböző origami hatást keltő állatokat láthatunk, különböző állatcsaládokba osztva: háziállatok, madarak,erdei, tengeri vagy szavannán élő állatok. Az állatok különböző azonnali vagy többször használható képességekkel rendelkeznek, esetleg plusz pontszerzési lehetőséget adnak. A játékban egy kínálatból vehetjük meg az állatkártyákat, akárcsak a Kereskedők völgyében, a megfelelő hajtásértékű kártyák kezünkből történő eldobásával. A kártyák két szettbe való lerakása felváltva történhet, így mindkét szett hasonló ütemben bővül. Az Origami egy könnyen tanulható és gyors kártyajáték.
#bingó #kockák #roll and write
A Ganz schön clever (Egy okos húzás) című társasjáték végtelenül egyszerű: adott egy tömbnyi papír, 5 darab színes dobókocka és néhány filctoll. Mégis mennyire magával ragadja az embert! 😍 Ez egy roll and write típusú játék, vagyis dobsz a kockákkal, majd a dobott kockák közül egyet kiválasztasz és annak az értékét a pontozólapod adott színű mezőjére írod be. A játékban felváltva dobtok, minden játékos a saját körében háromszor dobhat, vagyis három kocka értékét írhatja fel. A végén az nyer, aki a dobásait a legügyesebben használta fel és így a legtöbb pontot szerezte. A játék második és harmadik verziója, a Doppelt so Clever és a Clever Hoch Drei nálunk rendszeresen kerül elő fárasztó napok végén, amikor már nem akarjuk az agyunkat leolvasztani, de mégis játszanánk valami egyszerűbbet. 👍
#bingó #flip and write
A Metro X egy flip and write játék, vagyis itt nem kockákkal dobunk, hanem kártyákat húzunk fel, és az ezen szereplő számú állomást ikszelgetjük ki a metróvonalakon. A játék legfontosabb szabálya, hogy az ikszelgetés során nem ugorhatunk át állomásokat. A Metro X-ben minden játékos ugyanazokat a számokat használja fel, de egyedi módon - valaki a zöld vonalon, valaki a sárgán, valaki a kéken indul el. Melyik stratégia hozza majd végül a legtöbb pontot? 🚇 A játék dobozában letörölhető táblák vannak, így nem terheljük feleslegesen a környezetet. 🌳
A Metro X-ről itt olvashattok bővebben.
#flip and write #tetrisz #kreatív #szörnyek
A Kartográfusokban térképészek vagyunk, akik egy térképet rajzolnak meg a legjobb tudásuk szerint. Igen, szó szerint rajzolunk! ✏ Kártyákat húzunk fel, és a rajta lévő tájtípusú tetriszelemeket a saját térképünk valamely pontjára rajzoljuk. A rajzolás során az új tetriszelemeknek érinteniük kell egy már megrajzolt négyzetet. Aztán a ha szörnyet húzunk, akkor jön az igazi móka: odaadjuk az ellenfelünknek a térképünket, aki rátrollkodik valahova egy-két szörnyecskét - csak hogy nehezebb legyen a dolgunk. 😅 Minden évszakban az adott küldetéseket igyekezzük teljesíteni - tél végén pedig eldől, ki lett a legsikeresebb térképész. A játékban lehet kreatívkodni, színes ceruzával csinosítgatni a térképünket - a művész hajlamúak nagy kedvence!
A Kartográfusokról itt olvashatsz bővebben.
#flip and write #50-es évek #Amerika
A Köszöntünk… álmaid városában! egy flip and write típusú társasjáték, amelyben az ’50-es évek Amerikájában sorra építjük a lakóházakat a kertvárosban. A játékot mindenki egy „vaktérképpel” kezdi, amelyen a feladatunk, hogy házszámot adjunk az utcában lévő házaknak. Minden fordulóban három egymás mellett lévő pakliból 1-1 akciókártyát húzunk fel, a pakli tetején lévő lefordított kártyán pedig mindig 1-1 házszám látható. Ekkor a játékosoknak az egyik ilyen akciókártya-házszám párt ki kell választania (többen is választhatják ugyanazt) és használnia kell az akciót, valamint be kell írnia a pakli tetején látható házszámot valamelyik utcájába. Fontos, hogy az utcákban a házszámokat növekvő sorrendben kell beírni, azonban maradhatnak ki számok. A játék végéig a célunk, hogy lehetőleg minden fordulóban be tudjunk szabályszerűen írni egy számot, mert ha erre nem vagyunk képesek, azért pontlevonás jár. Az akciókkal sokszor több számot is beírhatunk egy körben, illetve berajzolhatunk egy medencét vagy egy pálmafát stb., amelyek plusz pontokat érnek. Emellett a játékosok építhetnek kerítéseket, ezzel különböző lakónegyedeket létrehozva az utcán belül – ezekért a lakónegyedekért a méretüktől függően plusz pontokat szerezhetnek.
A Köszöntünk… álmaid városában! társasjátékról itt olvashatsz bővebben.
#rajzolgatós #roll and write #vonatos
A Vasútvonal című roll and write társasjátékban vasút és közút „darabkákat” rajzolunk egy négyzethálós táblára kockadobások alapján, amiből végül egy kusza közlekedési hálózat rajzolódik ki. A játékot 6 fordulón keresztül játsszuk és minden fordulóban 4 kockával dobunk: a kocka oldalain lehetnek egyenesek, kanyarok vagy kereszteződések, sőt olyan furcsa állomások is, ahol a közutunk vasútban folytatódik. A játék során igyekszünk a lehető legjobban illeszkedő és a legtöbb szélső kijáratot érintő útvonalakat megrajzolni, úgy, hogy közben a lehető legkevesebb mínusz pontot érő zsákutca keletkezzen. A játékosoknak lehetőségük van a teljes játék során összesen három különleges 4-es kereszteződés felhasználására, a dobókockáktól függetlenül. Ha már ügyesek vagyunk a hálózatrajzolásban, nehezítésként betehetjük a kiegészítő kockákat. A játék több verziója is elérhető, ezek közül a leghíresebb a Tűzvörös és a Sötétkék kiadás. A Tűzvörös kiadásban meteor kráterek, vulkánok és lávatavak tarkítják a tájat, sokszor „belerondítva” az építményeinkbe, míg a Sötétkék kiadásban jóval barátságosabb módon, folyókat és tavakat kell berajzolnunk. A játékot akár 6 fő is játszhatja, a táblák pedig letörölhetők.
#gyűjtögetés #verseny #középkor
Az Építőmesterek: Középkor című társasjátékban a játékosok épületek megépítésén versengenek, egészen addig, amíg valaki össze nem gyűjt 17 győzelmi pontot az épületeiből így megnyerve a játékot. Ahhoz, hogy egy épületet megépíthess a közös kínálatból, előbb munkásokat kell felbérelned, akik különböző tulajdonságokkal rendelkeznek (eltérő számú követ, fát és cserepet tudnak hozni az építkezésre, illetve különböző a szakmai tudásuk). Ennek megfelelően, egy épület megépítéséhez adott számú kőre, cserépre, fára és szakmai tudásra lesz szükséged, és rajtad áll, hogy ennek érdekében hány embert küldesz az adott építkezésre – természetesen az épület csak akkor fog megépülni, ha minden feltételt teljesítettél. A játékban a munkásokat pénzért béreljük fel, a „nyersanyagokat” pedig ők jelentik az épületek megszerzéséhez – végül a kész épületek valamennyi bevételt hoznak, és győzelmi pontokat érnek. A játék egyszerű és kompakt (kis fémdobozban kapható), egy-egy parti gyorsan lejátszható. Ennél a játékváltozatnál népszerűbb az Építőmesterek: Ókor, ahol a rabszolgák egy plusz csavart visznek a játékmenetbe.
#blöff #kártyajáték #magyar játék
A Spicy egy gazdagon illusztrált, blöffölős kártyajáték, ahol a sztori szerint három nagymacska verseng egymással azon, hogy melyikük tud több csípős borsot/wasabit/chilit enni. A játékban lefordítva kell kijátszanunk lapokat, úgy, hogy azok megegyezzenek az elsőnek kijátszott lap színével, és számsorrendben nagyobbak legyenek az előző lapnál. A kijátszás során mindig hangosan be kell jelentenünk az adott kártya tulajdonságait: a színét és a számát – rajtunk múlik, hogy az igazat mondjuk, vagy blöffölünk-e. A játékban három szín (chili, bors, wasabi) és 10 szám van. Amikor egy játékos kijátszik egy lapot, a többiek megcáfolhatják a játékos állításának egy részét, vagy a színt vagy a számot. Ezután megnézik a kártyát: abban az esetben, ha a játékos hazudott az adott tulajdonságról, a kihívást a cáfoló nyeri, és elviszi az összes addig kijátszott kártyát, a vesztes pedig büntetésből két lapot húz. A játékban bármikor lehet passzolni, ha úgy érezzük, hogy a következő lódítást már nehéz elhitetni másokkal. 😁 A játékban különböző trófeákért versengünk, amit akkor szerezhetünk meg, ha elfogyott a kezünkből az összes kártya – ha egy játékosnak ez kétszer sikerült a játék során, vagy ha mindhárom trófeát már elvitték, a játék véget ér. A Spicy egy szórakoztató blöffölős játék vicces illusztrációkkal, amit néhány kiegészítő kártyával izgalmasabbá is tehetünk, ha már elsajátítottuk az alapjait.
#rejtett szereplők #szabotázs #kártyajáték #csapatjáték
Az Aranyásók társasjátékban a játékosok aranyásókat vagy szabotőrök játszanak. Az aranyásók célja, hogy elérjenek a barlang másik végében található aranyig, a szabotőrök pedig igyekeznek ezt megakadályozni. A játékosok útkártyákat helyeznek le egymás mellé, és így ássák az utat a három célkártya közül az egyikig. Ha az elért célkártya aranyat ábrázol, az aranyásók elosztják maguk között a kincset (legalábbis azok között, akikről sejtik, hogy a csapattársuk). Azonban ha az alagút végül nem aranykártyához érkezik, a szabotőrök nyerik a fordulót és ezért megadott értékben aranyat kapnak. Minden forduló végén újraosztjuk a szerepeket. A játék végéig mindenki titokban tartja, mennyi pénze van, a harmadik forduló végén pedig megszámoljuk az aranyakat és a leggazdagabb játékos nyer.
#blöffölős #alkudozós #kártyajáték #állatvásár
A Kuhhandel egy blöffölős kártyajáték, amiben a játékosok állatokra licitálnak az árverésen majd a megszerzett állatokról egymás között alkudoznak. A célod, egy állatfajtából négyet összegyűjts, ezért igyekszel azt a fajtát minden áron, akár a többiektől is felvásárolni… hogy mennyiért, az csak rajtad múlik! Ha valakinek alkut ajánlasz, azt az illető nem utasíthatja vissza. Képpel lefelé lerakod az ajánlatodat, így az másik játékos csak azt látja, hány “kártyányi” pénzt ajánlasz az állatért. Igen ám, de előfordulhat, hogy a kártyákon a pénzérme helyett gombok csillognak… Blöffölj, alkudozz és köss előnyös üzletet - azt nem mondtuk, hogy fairnek kell lennie! 😉
#blöffölés #csalás #kártyajáték
A játék nyertese az, akinek először elfogynak a lapjai. Ehhez kicsit trükközni kell, hiszen a Csaló moly lapot például sosem játszhatod ki, valahogy mégis észrevétlenül el kell tüntetned a kezedből. Itt jönnek képbe a hosszú ruhaujjak, az “összeragadó” vagy a földre falevélként, nesztelenül lehulló kártyák. 🙄😅 Természetesen csalni nem is olyan egyszerű, főleg ha az Őrbogár játékos állandóan résen van. Ha pedig egy másik játékos béna csalási kísérletének vagy a szemtanúja, a hangos felröhögést nem is olyan könnyű magadban tartani. 😂
#ügyességi #kártyajáték
A Csótánysalátában lapokat egyenlően szétosztjuk a játékosok között (1-1 lefelé fordított pakli formájában, mint a Dobble-ben), majd mindenki sorban, a kártyákat felcsapva egy-egy zöldségnevet kiált. A szabályok azonban igen trükkösek: amikor felhúzunk egy kártyát, meg kell nevezni egy zöldséget a fenti négy közül – ez azonban nem lehet az éppen felhúzott kártyán szereplő zöldség, valamint nem mondhatjuk azt a zöldséget sem, amit az előttünk lévő játékos megnevezett. Paradicsom! izé… paprika! vagy mi is az…