A Mars terraformálásának (TM) első és egyben legegyszerűbb kiegészítője 2017-ben jelent meg Hellas & Elysium címmel. Ne lepődjünk meg, ez valóban „csak” egy kétoldalú új tábla két új térképpel. Azonban az új térképekhez új lehelyezési bónuszok, új mérföldkövek és új díjak is társulnak. Lássuk tehát az újdonságokat!
Mégis hogyan lehet egy létező bolygóról különböző térképeket készíteni? Hát úgy, hogy megforgatjuk! 😉A két új tábla a Mars két új oldalát mutatja meg, az Elysium a „másik oldal”, (mintha az tengelye mentén megforgatnánk) a Hellas térképen pedig a déli pólus tárul a szemünk elé.
Az Elysium térkép a zöld pontozósávval ellátott oldala a táblának. Ha az alapjáték az Olympus Mons vulkántól az Elysium Mons vulkánig húzódó arcát mutatta a Marsnak, akkor most megnézhetjük, mi van a másik oldalon, amit szintén e két vulkán szegélyez. Az Elysium térkép területei izgalmas új lehetőségeket nyújtanak, találunk rajta például egy ércben gazdag régiót, amely egyben a déli félteke sivatagja, míg a palántákat elősorban az egyenlítő mentén szerezhetjük meg, az óceán pedig az északi féltekén terül el. Az Olympus Mons egy különleges mező, itt a lehelyezési bónusz ugyanis három kártya húzást jelent, ami igen nagy boostot ad.
Természetesen nem csak a táj változott, hanem a tábla alján felfedezhetjük az 5-5 új mérföldkövet és díjat. Az új mérföldköveink:
A mérföldkövek közül szerintem a legizgalmasabb a Generalista (még nem volt olyan játékunk, amiben ezt ne foglalta volna le valaki), ami kicsit rákényszeríti a játékosokat arra, hogy minden termelésük növelésére figyeljenek már a játék elejétől kezdve – hozzáteszem, ez alapból is az első lépés szokott lenni, így nem jelent nagy erőfeszítést, de mégis izgalmas, hogy kinek sikerül elsőként. Természetesen előnyt élvez egy Robinson Industries-zal játszó, vagy egy szerencsés Kezdet kártyával indító játékos.
Az, hogy melyik díjra megyünk, hosszútávú tervezést igényel, hiszen ezeket a játék végén osztjuk ki. Az Elysium térképen megjelenő díjak:
A díjak közül kettő is a Marson lévő taktikus lapkalehelyezésre fekteti a hangsúlyt, így megosztja a játékosokat a terjeszkedés során – valaki az északi félteke melletti óceáni területekre fog koncentrálni, valaki pedig a déli, sivatagi részre. Így nem lesz feltétlenül olyan nagy versengés a közbülső területekért, mint az az alaptáblán jellemző volt.
Az Elysium táblának véleményem szerint az új térképnél és lehelyezési bónuszoknál sokkal izgalmasabb részét képezik az új mérföldkövek és díjak. A térkép egyes részei területei különböző lehelyezési bónuszokkal vannak megszórva, így a játékosok egy-egy területre koncentrálva könnyebben beépíthetik a lapkalehelyezést a hosszú távú stratégiájukba. Kezdő játékosok számára éppen ezért ez egy kiváló térkép lehet, hiszen segít egy adott stratégiai vonal mentén gondolkodni.
Hellas a tábla kék pontozósávval ellátott oldala. Ezen a térképen szintén változatos a domborzat, többek között találunk egy hatalmas krátert (Hellas Planitia), amit vízzel fogunk feltölteni. Ezen a táblán szintén elkülönülnek valamennyire a lehelyezési bónusz alapján a területek, így a bolygó északi köríve mentén palántákat gyűjthetünk, a középső régióban pedig ércet. A legérdekesebb rész azonban maga a Déli pólus, ahol a jégből és szárazjégből álló sapka vár a felolvasztásra. Ezen a területen egy új lehelyezési bónusz is megjelenik, méghozzá a hőkocka; ha pedig valaki meghódítja a Déli sarkot, egy óceánlapka a jutalma 5 kredit ellenében.
Hellas mérföldkövei nem kevésbé izgalmasak mint az Elysiumhoz tartozók:
Ezek közül nálunk a legnagyobb verseny a Polihisztor és a Gyarmatosító mérföldkövekért szokott menni. Érdekesség, hogy míg az Elysium mérföldkövei inkább a „gyors terraformálás” hívei, addig a Hellasban az egyes cégbirodalmak képességei kapnak nagyobb hangsúlyt.
A Hellasban lévő díjak:
Mit is mondjak, jobbnál jobb díjak vannak a sorban, ezek közül a Mágnást és a Csodabogarat emelném ki. A Mágnásért pl. mindig nagy verseny folyik, és nálunk nem nagy különbséggel szokta valaki elvinni a pálmát (persze bátornak kell lenni ahhoz, hogy ezt megalapítsd, mert könnyen bukhatod). És persze végre van kis jutalma a csodabogaraknak. 😃 Mindig van valaki, aki mikrobázik, állatkázik (akár lebegőzik), és a végén annyi plusz pontot zsebel be, hogy arra senki se számított. Ha eddig nem voltál csodabogár, most lehet, hogy a díj miatt kipróbálod, milyen is az. 😉
A Hellasban van egy-két érdekes díj, de összességében nem annyira ütős, mint a Elysium. A Hellasnak inkább a térkép rész az erőssége, ami a déli pólussal egy kis üde színfoltot hoz a játékba.
Úgy gondolom ez a kiegészítő nagyon jóra sikerült, főként a mérföldkövek miatt új, érdekes kezdő irányokat adott a stratégiának. Aki rongyosra játszotta az alapjátékot, az már határozottan unhatja a három erdő, három város, 35 TR-es mérföldköveket. Kifejezetten szépnek és praktikusnak tartom, hogy most már a táblák egyértelműen megkülönböztethetők a pontozósáv színe alapján – szeretem az ilyen egyszerű, de mégis csinos újításokat. A Hellas & Elysium tipikusan az a kiegészítő, amit minden játékhoz hozzátehetsz, mert nem változtat sokat a játékmeneten, nincsenek új szabályok, nem nyújtja vagy rövidíti azt (bár sok helyen olvasni, hogy a terraformálás a sok bónusznak köszönhetően gyorsabb ezeken a táblákon).
A két térkép egyformán jó, bár bevallom, az Elysium nálunk nagyobb népszerűségnek örvend, érzésem szerint szimplán a Generalista és a Specialista mérföldkövek miatt, melyekre mindenki egyből rástartol, és így izgalmas kis verseny alakul ki értük minden játékban. Amit picit okosabban is csinálhattak volna, az a szabályleírás – ezt ugyanis a csomagolás részét képező vékony kis papírra nyomtatták, ami ráadásul indokolatlanul nagy méretű is. Elfért volna a két tábla mérföldköveinek és díjainak összefoglalása egy kártya két oldalára is vagy egy kartonlapkára (mint a Gyarmatokban). A tanácsom tehát az, hogy óvatosan csomagold ki és semmiképp ne dobd ki a kiegészítő csomagolását! 😉