A Rails to the North egy 2018-as megjelenésű, igazán jól sikerült kiegészítője a Great Western Trail-nek (A nagy western utazás), új állomásokkal, egy új segédakcióval és az ehhez kapcsolódó északi városokat tartalmazó játéktábla-kiegészítéssel.

Játéktábla megtoldása
Ahogy a címe is sejteti, a kiegészítő új, északi állomásokat hoz be a játékba, melyek egy kiegészítő táblán találhatók – ezt a táblát a GWT alapjáték táblájához lehet illeszteni úgy, hogy a régi állomások letakarásra kerülnek. Az új állomások az alsó sávon most Kansas City-től New York City-ig terülnek el. Azt is megoldották, hogy az így megtoldott tábla ne lejtsen, hanem szintben maradjon egy hajtás segítségével. 👌 A tábla alsó sávján található új állomások most más bónuszokat adnak, sőt több párosítás esetén pontlevonás is jár, hogy ezzel inspirálják a játékosokat a kiegészítő tábla lehetőségeinek kiaknázására.

Új segédakció és az északi városok
A kiegészítő legnagyobb újítását az új segédakció jelenti – egy-egy kartonlappal megtoldható minden játékostábla segédakció-mezője. Ezen a plusz kis táblán 5×3 kis házikó található a játékos saját színében, valamint ehhez kapcsolódóan elérhető egy új segédakció: egy ház lehelyezése valamely északi városba. Az új segédakció különlegessége, hogy a pénzszerzés és a kártyacsere akcióhoz hasonlóan szimpla segédakcióként a játék elejétől kezdve aktív – az akció másik felét a szokásos fejlődéskorong takarja.

Az új segédakció használata során egy ház lehelyezéséhez mindössze el kell dobnunk a kezünkből egy 2-es értékű (kezdő) tehenet. Ekkor a soron következő házat (balról jobbra, fentről lefelé fogyasztjuk a tábláról) egy számunkra elérhető északi város 4 részre osztott mezőjére helyezhetjük. Ezek a városok vasútvonalakon keresztül közelíthetők meg, és mindegyikük össze van kötve valamelyik, a kiegészítő tábla alsó sávján lévő célállomással, ahová a teheneket szállítjuk. A játék elején csak a Kansas City-ből induló vasútvonal mentén építkezhetünk, azonban ahogy halad előre a játék és leszállítjuk a teheneket, a fejlődéskorongjaink által jelölt állomások segítségével további északi városokat érhetünk el folytatólagosan. Ezek között…
- …vannak olyan városok, melyekbe teheneket szállíthatunk pluszpontok reményében, azonban a mozdonyunkat sose mozgatjuk erre a táblarészre – a számértéküknek megfelelően (pl. Toronto – 14) történik a szállítási költség számítása, gyakorlatilag „odaképzeljük” az állomásokat a Kansas City (0) - New York City (18) vonalra.
- …vannak olyan városok is, melyek feljődéskorongok lehelyezését teszik lehetővé pénzért cserébe, valamint új állomásfőnök-lapkákat adnak (mint az eredeti vasútvonal „alsó” állomásainál az alapjátékban)
- ...néhány város egyedi, egyszer használható bónuszokat biztosít, mint pl. pénzszerzés, 3-as értékű tehénkártya a piacról, olcsóbb munkás-felbérlés vagy épület lehelyezés akció, két kártya eltávolítása a paklinkból stb.

San Francisco
San Francisco lekerült az alap vasútvonalról az északi városok kiegészítő táblára. Elérése akkor lehetséges, ha valaki előbb Chicagóba szállít tehenet, majd házak építésével eljut a városig. San Francisco-ba továbbra is több korong is lehelyezhető játékosonként, melyek annál több pontot érnek a játék végén, minél több házat vettünk le a játékostáblánkról és helyeztünk az északi városok táblára („harangok” felfedése).

New York City
New York City mint az új „végállomás” elérése nem kecsegtet ugyan túl sok ponttal, de a játékosok a korongjuk lehelyezésekor egy állomásfőnök lapkával gazdagodhatnak: ezt a játék előkészületei során megmaradt 4 lapkából választhatják ki.
Kártyacsere-tokenek
A kiegészítővel a játékban már nem csak segédakció vagy küldetéskártya segítségével tudunk lapokat cserélni a kezünkben, hanem az északi városokban történő építkezéssel, valamint a tehenek szállításával kártyacsere-tokenekhez is juthatunk, melyek a játék bármely pontján (mezőakció előtt/közben/után) alkalmazhatók, akárcsak a küldetéskártyák akciói.

Új állomásfőnök-lapkák és egy új épület
A játékba új állomásfőnök-lapkák is kerültek, melyek között plusz tanúsítványokat, pénzjutalmakat, valamint igazán értékes pontozókat találunk, mint pl. 2 pont épületenként, 5 pont felhasználatlan kártyacsere-token-páronként, (stb). Ezen kívül minden játékos kap a saját színében egy 12-es épületet, mely a sorszámával ellentétben 3 db munkásért építhető meg, így valahová a 2-es és 3-as számú épület közé lenne logikus besorolni. Értékes képesség olcsó épületen – a lehető legjobb párosítás! 😊

Hosszabb játékidő
Az új kiegészítő egy kicsit megnyújtja a játékidőt az előkészületi, és a gondolkodási időn keresztül is. Az új tábla installálása a bónuszlapkák, állomásfőnök lapkák lehelyezésével, valamint minden játékostáblán a házikók felsorakoztatásával kissé időigényes. De inkább azt emelném ki, hogy a kiegészítőt használó játékban a játékosok hajlamosak folyamatosan újraszámolni, optimalizálni a tehénszállítmányuk ideális célját, ami meghosszabbítja egy-egy játékos körét.
Rengeteg új lehetőséget rejt az északi városok tábla, többek között Denverbe pl. már 8-as értékért lerakhatunk egy fekete hátterű fejlődéskorongot, vagy pl. Minneapolisba vagy Montrealba 10, illetve 15 pluszpontért szállíthatunk teheneket.
Ezzel együtt felértékelődik a segédakciók szerepe, és már nem csak kártyacserét használjuk lépten-nyomon: fontossá válik az új segédakció rendszeres használata, hogy ne maradjunk alul az északi városok tábla felderítésében a többi játékossal szemben.

Így tehát a számos új lehetőség érthetően megdobja az egy-egy játékosra jutó gondolkodási időt. Ez számomra egyáltalán nem volt zavaró, sőt, kifejezetten tetszett, hogy már a korábbi 10 állomás helyett 16 érhető el, így minden játékos egyéni stratégiát és sorrendet állíthat a tehénszállítmányainak. A GWT alapból se egy könnyed esti társasjáték, a 2 órához képest a 2 és fél óra számomra nem tűnik nagy különbségnek. 😁
Összegzés
Bár a GWT kiegészítője, a Rails to the North, semmilyen olyan kiegészítést nem ad, amire az ember egyből gondolna, mint új küldetéskártyák vagy tehenek, mégsem okoz csalódást, sőt! Az új segédakció és a játéktábla megtoldása ugyan növeli a játék komplexitását és a játékidőt, de az élményfaktort is egyértelműen megdobja. Úgy gondolom, aki GWT rajongó, az nem hagyhatja ki a játékgyűjteményéből ezt a szuper kiegészítőt! 😊